plecy

Jaka jest różnica między NTP a SNTP?

Różnica między NTP a SNTP polega na sposobie, w jaki każdy z nich sprawdza i koryguje czas. NTP stale sprawdza czas na twoich urządzeniach z czasem dostarczonym przez twój serwer, a SNTP sprawdza tylko w określonych odstępach czasu. Pomiędzy tymi interwałami urządzenia SNTP mogą tracić synchronizację. To sprawia, że NTP jest lepszym wyborem dla organizacji, które polegają na dokładnym czasie dla swoich krytycznych systemów.

Dwie osoby rozmawiają o: jaka różnica między NTP a SNTP

Jaka jest różnica między NTP a SNTP?

Różnica między NTP a SNTP: Diagram przedstawiający proces synchronizacji czasu NTP/SNTP
Zarówno NTP, jak i SNTP obejmują źródło czasu, serwer czasu i urządzenia, które chcesz zsynchronizować.

Network time protocal(Protokół czasu sieciow) (NTP) i Simle Network Time protocal (prosty protokół czasu sieciowego (SNTP) to dwa podobne sposoby synchronizacji urządzeń z uniwersalnym czasem koordynowanym (UTC). Podstawowa konfiguracja jest taka sama dla obu. Sygnał zegara atomowego radiowego lub GPS (warstwa 0 na powyższym obrazku) wysyła dokładny czas do serwera czasu (warstwa 1). Serwer wysyła następnie ten czas do urządzeń w Twojej sieci, zwanych klientami (warstwa 2).

Korzystasz ze zsynchronizowanych zegarów, telefonów, komputerów i nie tylko w całej organizacji.

Główna różnica między NTP a SNTP polega na tym, jak i kiedy Twoi klienci komunikują się, aby zachować synchronizację z UTC.

NTP wykorzystuje złożone algorytmy, które umożliwiają klientom dokonywanie płynnych korekt w czasie rzeczywistym, które zapewniają ich stałą synchronizację.

Obejmuje to ciągłą wymianę znaczników czasu między klientami a serwerem:

Ten nieprzerwany proces dostosowywania jest znany jako time skewing i jest bardzo skuteczny w utrzymywaniu synchronizacji klientów i serwerów.

SNTP używa uproszczonej metody regulacji, znanej jako time stepping. Wiąże się to z tym, że serwer „wykrzykuje” czas do klienta o tej samej porze każdego dnia. Następnie klient przeskakuje swój czas do przodu lub do tyłu, aby dopasować. Jednak czas wysyłany przez serwer może wynosić do 100 ms, a urządzenia SNTP mogą jeszcze bardziej odsuwać się od synchronizacji między każdym interwałem.

Pomyśl o tym w ten sposób: NTP jest jak pracownik, którego jedynym zadaniem jest obserwowanie dwóch zegarów i dokonywanie ciągłych zmian, aby zapewnić ich synchronizację. SNTP jest jak pracownik, którego zadaniem jest sprawdzanie czasu między dwoma zegarami raz dziennie i dokonanie jednej dużej korekty w tym momencie.

Zegar pierwszego pracownika będzie dokładniejszy, ale zasoby potrzebne do posiadania dedykowanej osoby do tego są większe. Zegar drugiego pracownika może się rozsynchronizować w ciągu dnia, ale jest to prostszy sposób robienia rzeczy.

SNTP może również powodować problemy, jeśli zostaną dodane inne urządzenia, takie jak przełączniki sieciowe. Komunikują się one w SNTP, często bez wiedzy administratora systemu. W tej sytuacji wiele urządzeń może „krzyczeć” klientom o różnych porach. Klienci będą wtedy przeskakiwać między różnymi porami w ciągu dnia, przez co będą jeszcze bardziej niezsynchronizowani.

Te rozbieżności czasowe mogą powodować krytyczne problemy w zautomatyzowanych zadaniach sieciowych i podczas tworzenia kopii zapasowych serwerów.

Istnieje kilka innych różnic między NTP i SNTP:

Czy wybrać NTP czy SNTP?

Sześciocyfrowy zegar ścienny NTP/SNTP od Galleon Systems | różnica między NTP a SNTP
Zegar ścienny NTP/SNTP może pokazywać dokładny czas w dowolnym miejscu w Twoim lokalu.

Różnica między NTP a SNTP jest niewielka, ale znacząca. W praktyce NTP jest prawie zawsze lepszą opcją.

SNTP został opublokowany w latach 90. XX wieku, aby dostosować się do ograniczonej mocy obliczeniowej dnia. Ale nowoczesne komputery są więcej niż zdolne do uruchamiania NTP, więc istnieje kilka powodów, aby go nie używać.

Nadal możesz wybrać SNTP dla urządzeń na peryferiach sieci, takich jak telefony, zegary ścienne i inne mniej krytyczne urządzenia. To może uprościć sprawę i możesz zdecydować, że to wszystko, czego potrzebujesz.

Na przykład, jeśli chcesz zsynchronizować zegary w kilku różnych biurach, aby wszyscy przychodzili na cotygodniowe spotkanie na czas, SNTP będzie się sprawdzał.

Ale SNTP nie nadaje się do zastosowań, w których ważna jest dokładna kolejność zdarzeń. Na przykład w usługach finansowych, jeśli czas dla klienta został cofnięty lub przesunięty między dwiema transakcjami, mogą one pojawić się w niewłaściwej kolejności. Wszystko zależy więc od potrzeb Twojej firmy.

NTP jest zwykle najlepszą opcją — jest dokładniejszy, bezpieczniejszy i dobrze mieści się w możliwościach przeciętnego komputera.

Nadal nie jestem pewien? Skontaktuj się z firmą Galleon Systems, aby uzyskać bezpłatną poradę dotyczącą wyboru NTP lub SNTP dla Twojej organizacji.

Jak zacząć korzystać ze zsynchronizowanego czasu?

Serwer Galleon Systems NTP/SNTP zapewnia dokładny czas w Twojej firmie | różnica między NTP a SNTP
Serwer czasu Galleon Systems zawiera wszystko, czego potrzebujesz do synchronizacji operacji.

Możesz czerpać korzyści ze zsynchronizowanego czasu w dowolnej firmie lub organizacji. Sercem Twojej konfiguracji będzie serwer czasu:

Każdy z tych serwerów może synchronizować tysiące urządzeń. Możesz je skonfigurować tak, aby pobierały czas zegara atomowego ze źródła radiowego lub GPS — lub obu! Po prostu zapytaj o odpowiednią antenę podczas składania zamówienia. Można je uruchomić w dowolnym systemie operacyjnym i łatwo zintegrować z istniejącym sprzętem w 19-calowej szafie typu rack.

Aby uzyskać kompletne rozwiązanie, sparuj swój serwer czasu z łatwymi do odczytania zegarami ściennymi, które świetnie sptawdzaja się w biurach, magazynach, szkołach, szpitalach i i nie tylko.

Skontaktuj się z Galleon Systems, aby uzyskać więcej informacji

Galleon Systems ma ponad 20-letnie doświadczenie w produkcji serwerów czasu, zegarów i oprogramowania dla klientów takich jak Vodafone, Ford i HSBC.

Skontaktuj się z nami, aby umówić się na niezobowiązującą rozmowę na temat różnic między NTP i SNTP.

Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń pod numer +48-22-526-61-49 lub 0121 608 7230, aby uzyskać pomoc w doborze odpowiedniego dla siebie rozwiązania.